Зубр – тварина Червоної книги України
Зубр європейський (BisonbonasusL., 1758) – найбільша тварина в Європі. В Україні основні місця існування - Карпати, Лісостеп та Полісся. Через надмірний неконтрольований промисел зубра впродовж XVII-XIX століть, його існування опинилося під загрозою зникнення.
У більшості країн Європи цей вид зубрів був знищений повністю. На сьогодні в Україні налічується близько 400 особин зубра європейського. Відтворення популяції зубра потребує спеціальних заходів з охорони та відтворення на території області, насамперед, це заходи щодо збільшення кормової бази, заготівля кормів та підгодівля особин, покращення кормових місць шляхом створення кормових полів.
Важливу роль у відтворенні виду відіграє фактор підгодівлі в осінньо-зимовий період. Якщо у весняно-літній період тваринам вистачає природних кормів, то в зимовий період, особливо багатосніжний, виникає нестача кормів. Підтримка тварин у підгодівлі, саме в цей період є позитивним фактором для забезпечення нормальної життєздатності зубрів.
Адже попри надання зубру у 1980 році охоронного статусу та включення до Червоної книги України ця тварина усе одно потребує посилення заходів зі збереження та відтворення. Зубр також включений у Додаток III Бернської конвенції, до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи, Європейського червоного списку, а також є одним з важливих видів для класифікації територій, пропонованих Євросоюзом у рамках мережі NATURA 2000.
Довідково: Зубр занесений у Червону книгу України, довжина тіла якого становить більш ніж 3 м, в плечах до двох метрів, маса до 1 тони. Голова опущена, з вираженою «бородою» і двома відносно невеликими рогами. Традиційно вид, що колись здійснював величезні міграції, зараз веде осілий спосіб життя. Тримається невеликими сім’ями або стадами (до 50 особин). Старі самці живуть поодинці, пристають до гурту лише під час гону. Живиться травою, листям, пагонами і гілками дерев та чагарників, корою, а також добре їсть сіно.