Безпечне використання та зберігання хімічної продукції.
В побуті ми широко використовуємо різноманітні засоби побутової хімії, які значно полегшують домашню роботу, разом з тим вони можуть становити потенційну небезпеку для нашого здоров'я і навіть життя.
Більшість сучасних побутових предметів виділяють забруднювачі повітря, які можуть мати прямий шкідливий вплив при порушенні правил поводження з ними.
Так засоби для виведення плям, іржі, зняття накипу переважно містять мурашину, соляну, щавлеву кислоти, які можуть викликати опіки та ураження печінки, нирок, легень при потраплянні в організм. До складу багатьох засобів для прання та відбілювання входять розчини лугів. Засоби для миття віконного скла, кахлів, умивальників, унітазів містять розчин аміаку, який вражає слизові оболонки очей і дихальних шляхів. До складу багатьох лаків та фарб входять нітросполуки, які негативно впливають, насамперед, на печінку. Засоби для чищення та полірування, як правило, мають органічну основу, яка випаровується в повітря приміщення. Предмети особистої гігієни, включаючи косметику, лак для волосся, дезодоранти, лаки для нігтів, їх розчинники містять широкий спектр летких речовин і твердих частинок.
Однак не завжди можна зробити висновок про величину ризику для здоров'я, що його створюють ті чи інші засоби побутової хімії, з огляду на велику кількість компонентів, які наявні в цих товарах. Шкідливі наслідки для здоров'я можуть з'явитися і через декілька років після впливу.
Нагадуємо основні правилабезпекивпобуті:
Всі засоби побутової хімії, навіть звичайний пральний порошок чи сода, повинні зберігатись таким чином, щоб до них не могли дістатися діти та обов'язково зберігати окремо від будь-яких харчових продуктів.
Високі температури та ультрафіолетові промені руйнують структуру речовин, що призводить до зниження ефективності складу або створення небезпечних сполук. Зберігайте хімічні продукти у темних або непрозорих контейнерах, уникайте прямих сонячних променів та зберігання побутової хімії біля опалювальних приладів.
Не варто зберігати в квартирі невідомі хімічні речовини без чітких написів та інструкцій на пакуванні, або такі, у яких вийшов термін використання.
Засоби, небезпечні в пожежному відношенні (бензин, ацетон, гас, деякі засоби для виведення плям та ін.) повинні стояти в щільно закритих ємкостях, бажано в таких, що не б'ються, подалі від джерел тепла та вогню.
При роботі з пожежонебезпечними засобами забороняється палити цигарки, запалювати сірники, включати електронагрівальні прилади. З горючими та легкозаймистими рідинами (бензин, ацетон) краще всього працювати на відкритому повітрі.
Перед тим, як застосовувати будь-який засіб, необхідно уважно прочитати всі вимоги та рекомендації, наведені на упаковці чи в інструкції щодо використання і суворо дотримуватися їх. Хімічні засоби необхідно застосовувати лише в таких кількостях, які вказані в інструкції.
Уникайте змішування різних речовин, якщо це не рекомендується виробником. Змішування може призвести до створення небезпечної пари, отруйних речовин або вибухонебезпечних реакцій.
Обов’язково використовуйте відповідні захисні засоби – рукавички, маски, окуляри. Вони оберігають шкіру, очі та дихальні шляхи від можливих впливів агресивних речовин. Навіть хімічні продукти, які здаються безпечними, можуть загрожувати, якщо з ними поводитися неправильно. Захисні засоби мінімізують ризики, забезпечують безпеку.
Забезпечуйте хорошу вентиляцію приміщення. Відкриті вікна допоможуть уникнути скупчення пари, що знизить ризик отруєння або подразнення дихальних шляхів.
Не можна нахилятися низько над ємкостями з хімічними речовинами (а тим більше нюхати їх, сильно втягуючи повітря) та над рідиною, що кипить, особливо при вливанні в неї нової порції рідини чи висипання порошку. Гарячі рідини не можна виливати в скляний посуд.
При використанні отрутохімікатів для боротьби зі шкідниками на присадибній ділянці, а також для знищення комах та гризунів в помешканні, необхідно виконувати встановлені правила безпеки. Всі роботи з отрутохімікатами необхідно проводити в спеціальному одязі – халаті, комбінезоні, надягати гумові рукавички. Рекомендується також користуватись захисними окулярами та марлевою пов'язкою чи респіратором для захисту органів дихання. Після роботи необхідно вимити руки і лице з милом, прополоскати ротову порожнину. Робочий одяг необхідно випрати.
Якщо після роботи залишились невикористані розчини отрутохімікатів, то їх ні в якому випадку не можна зливати у каналізацію, водоймище чи річку; їх необхідно закопати в землю у віддаленому від помешкання місці.
При обробці отрутохімікатами приміщення, необхідно винести з нього всі харчові продукти, кухонний посуд, домашніх тварин та птахів, а також акваріуми.
Не варто створювати в квартирі значних запасів побутових хімічних препаратів, оскільки це призводить до збільшення концентрації токсичних випарів в житлових приміщеннях.
Дотримання рекомендацій щодо захисту та правильного використання допоможе уникнути нещасних випадків, забезпечить безпеку у побуті. Відповідальне поводження з побутовою хімією гарантує здоров’я, відсутність нещасних випадків.
ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА