A A A K K K
для людей із порушенням зору
Народицька селищна територіальна громада
Народицька селищна військова адміністрація
Коростенський район, Житомирська область

СКАЗ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ І ЯК УБЕРЕГТИСЯ!

Дата: 09.02.2024 10:12
Кількість переглядів: 85

Людина є частиною природи і навіть хвороби у неї часто однакові з тваринами. Наприклад – сказ.

Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча. 

– Сказ залишається одним з найбільш небезпечних інфекційних (зоонозних) захворювань у багатьох країнах світу, в тому числі в Україні. Це пов’язано з тим, що лікування проти цього захворювання немає, воно завжди закінчується летально. Причому людина помирає досить швидко у важких муках.

Фото без опису

 

  Що необхідно знати про сказ і як застерегтися населенню від нього?

– Сказ, або водобоязнь, – особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке і невиліковне захворювання, яке неминуче закінчується смертю. Хворіють на нього люди і всі теплокровні тварини, як свійські так і дикі. Особливо небезпечні лисиці та безпритульні тварини, які не щеплені проти сказу.

Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус головним чином зі слиною.

Збудник сказу є в слині і мозку хворої тварини або клінічно здорової вже за 10 днів до появи ознак хвороби, тобто на перший погляд, цілком здорової тварини.

Зараження сказом відбувається в основному через укуси чи внаслідок потрапляння слини хворої тварини на свіже поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.

Тривалість інкубаційного періоду залежить від виду, віку та сприйнятливості тварини, місця і характеру укусу, кількості та активності вірусу, що потрапив у рану. Найбільш короткий інкубаційний період складає 7-8 днів, у середньому він триває від 3-х місяців (іноді до 6-ти місяців і навіть одного року).

«При укусах заражених тварин прогноз для людини завжди залишається несприятливим»

– Які прояви сказу в людини?

– Інкубаційний період триває від 7 діб до 1 року. У перебігу хвороби розрізняють 3 стадії: передвісників, збудження і паралічів. У стадії передвісників, яка триває 1-3 дні, у місці укусу з’являються неприємні відчуття (біль, печіння, заніміння, свербіння), почервоніння і набряк. Провідним у цей час є симптомокомплекс неспокою: відчуття туги і страху, похмурі думки, занепокоєння. У зв’язку з цим хворий пригнічений, відмовляється від їжі, погано спить, уникає людей.

Стадія збудження характеризується розвитком нападів гідрофобії (водобоязні) – дуже болючих спазмів глотки і гортані з шумним диханням і навіть його зупинкою. Вони виникають при спробі пиття, а згодом навіть при погляді на склянку з водою чи слові «вода». Також виникають судоми у відповідь на посилений рух повітря (аерофобія), яскраве світло (фотофобія), голосний звук. Можуть приєднуватися слухові та зорові галюцинації. Періодично виникають напади збудження, під час яких хворий зривається з ліжка, кричить, може проявити агресивність. Шкіра волога, вкрита краплями поту. Виділяється дуже багато слини. Риси обличчя різко загострюються.

Власникам живності

Кожен власник тварини повинен знати та дотримуватися обов’язкових правил:

1. щороку приводити собак і котів у ветеринарні установи для огляду та імунізації (щеплення) проти сказу;

Фото без опису

2. тримати сторожових собак на прив’язі або у вольєрі і випускати їх лише у закритих дворах, що виключають можливість втечі, про наявність собак застерігати написом;

3. про захворювання або укус собаки, кота чи іншої тварини негайно повідомляти державну ветеринарну службу;

4. вигулювати та виводити за межі помешкання собак з підвищеною агресивністю тільки за наявності короткого повідця та намордника і обов’язкового щеплення проти сказу;

5. купувати, продавати, відвідувати виставки, перевозити в інші населені пункти усіма видами транспорту собак, котів та інших тварин тільки при наявності ветеринарного свідоцтва та ветеринарного паспорта з відміткою про імунізацію проти сказу, що проведена не більше 12 місяців і не менше 30 днів до вивозу;

6. не допускати до полювання нещеплених проти сказу собак.

Через 2-3 дні стадія збудження змінюється на стадію паралічів (м’язів кінцівок, язика, обличчя). Смерть настає від паралічу дихання і порушення серцевої діяльності.

Тривалість протікання сказу становить не більше 15 діб.

– Як діяти людям, яких покусала тварина?

– Перш за все, необхідно якомога швидше промити рану водою з господарським милом, обробити краї 5-відсотковим розчином йоду, накласти стерильну пов’язку і звернутись у травматологічні пункти (відділення) лікарні за медичною допомогою або до найближчого лікувально-профілактичного закладу.

У разі укусів дикими, безпритульними тваринами за порадою лікаря-травматолога пройти курс антирабічних щеплень у стаціонарному відділенні медичного закладу, адже ці щеплення є сьогодні єдиним ефективним засобом профілактики, щоб не померти від сказу.

Тварину, яка вкусила, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд ветеринарного працівника протягом 10 днів, тобто максимального терміну появи клінічних ознак сказу у тварин.

Необхідно також регулярно проводити щеплення домашніх улюбленців проти сказу, а якщо з’явилися клінічні ознаки захворювання, доправити тварину для огляду у ветеринарну установу. Слід дотримуватись правил утримання та вигулу домашніх собак і котів, не створюючи небезпеки оточенню.

– Чи існує лікування та профілактика сказу?

– Ефективних методів лікування проти сказу не існує. Але поряд з вакцинацією проводять терапію, яка зменшує страждання хворого: його поміщають у затемнену палату, ізольовану від шуму.

Хочу попередити, що при укусах заражених тварин прогноз для людини завжди залишається несприятливим. Існують поодинокі випадки одужання пацієнтів, які отримали повний курс імунізації антирабічною вакциною.

Що стосується профілактики захворювання на сказ, то найдієвіший спосіб – обмежити контакт з дикими та безпритульними тваринами, хай би якими жалюгідними і безпорадними вони були. Пам’ятайте, що собаку, в якого є власник, можна перевірити на сказ, а ось безпритульних тварин навряд чи вдасться перевірити.

Коростенське районне  управління Держпродспоживслужби


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь