ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО РАК ПРОСТАТИ?

Дата: 02.11.2023 17:33

В листопаді у  світі тривають акції для  привернення  уваги до раку простати та інших проблем чоловічого здоров’я.

Рак простати входить у п’ятірку хвороб, які є головними причинами смертності серед чоловіків. Простата (передміхурова залоза) — це невелика залоза у формі волоського горіха, яка виробляє насінну рідину, що живить та транспортує сперматозоїди. Рак простати — злоякісне новоутворення, що розвивається з епітелію передміхурової залози.

Деякі види раку простати можуть рости повільно та обмежуватися передміхуровою залозою і потребують мінімального лікування. Проте інші види раку, більш агресивні, можуть швидко розростатися за межі залози —  в сусідні тканини.  Якщо рак простати виявити на ранній стадії, коли він ще не розрісся, то є великі шанси на успішне лікування.

Фактори ризику

• Вік. Найчастіше цей вид раку зустрічається в чоловіків, старше 50 років.

• Сімейний анамнез. Якщо у близьких родичів був рак простати (батько, брат тощо) або в родині є гени, що підвищують ризик розвитку раку грудей (BRCA1, BRCA2), ризик раку простати зростає.

• Ожиріння. Люди з надмірною вагою, можуть мати вищий ризик розвитку раку простати.

• Расова приналежність. Представники негроїдної раси хворіють на рак простати частіше, ніж представники інших расових чи етнічних груп.

Якщо у вас є підвищений ризик розвитку раку простати, проконсультуйтеся з лікарем  щодо можливості чи необхідності проведення тесту на визначення рівня простат специфічного антигену (ПСА).

Симптоми

На ранній стадії рак простати не має симптомів. Коли ситуація погіршується, чоловік може помітити:

•        проблеми із сечовипусканням;

•        ослаблення струменя сечі;

•        кров у сечі;

•        кров у спермі;

•        біль у кістах;

•        значне схуднення;

•        імпотенцію.

Проконсультуйтесь з сімейним лікарем щодо необхідності та частоти профілактичних оглядів. Якщо помітили один з симптомів, терміново зверніться до лікаря.

Центр громадського здоров’я  МОЗ України