Що варто знати про права й гарантії родичів наших полонених й зниклих безвісти?
На жаль, потрапляння у полон та зникнення безвісти на будь-якій війні є майже буденним явищем. Таке стається й нині з нашими захисниками та захисницями, які боронять нашу землю в битві з російською навалою. Тому різними законами України членам сімей зниклих безвісти й полонених військовослужбовців надаються певні права та гарантії. Вони починають діяти після отримання доказів зникнення безвісти або полонення. У тому, як дізнатись, що твій родич у полоні або зник безвісти, що в таких випадках треба й в жодному разі не слід робити — розбирався кореспондент АрміяInform.
Детально ці питання закріплені у постанові Кабміну від 30.11.2016 року № 884. Зокрема, коли з військовим надовго втрачено зв’язок, родичі насамперед мають звернутися за інформацією до ТЦК та СП за місцем проживання або призову, мобілізації військовослужбовця. Якщо в цьому Центрі немає відомостей про місце перебування військового, його керівник зобов’язаний направити запит безпосередньо до військової частини, куди він був відряджений для призначення на певну посаду після призову.
Взагалі розшуком зниклих безвісти та полонених займається не тільки ЗСУ. Такі функції покладені й на допоміжний орган Кабінету Міністрів України — Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, який організує взаємодію різних органів влади, силових структур і громадських об’єднань. І, звісно, до процесу залучено Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ.
Увага! В жодному разі не рекомендується повідомляти особисту інформацію про своїх зниклих на фронті й прифронтових районах родичів й знайомих військових (дату народження, посаду, місце служби тощо) публічно — приміром, у Фейсбуці! До моменту надання відповідної інформації зі сторони рф це не радиться категорично, оскільки такі дані можуть завдати шкоди й самому полоненому, та його побратимам й посестрам.
Приміром, ви повідомляєте, що ваш родич командує розвідувальним підрозділом або вчинив на війні подвиг. Повірте, після цього його шанси вижити в полоні або не стати калікою зменшаться вдесятеро.
Тиша — це перше, про що просять рідних полонених у Міноборони. Цитата з цього приводу: «Ця тема — надзвичайно чутлива. Якщо хочете допомогти швидше звільнити з полону ваших рідних, дозвольте нам зробити це в тиші, та передавайте інформацію з персональними даними ваших близьких тільки до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими!» — заступник Міністра оборони України Ганна Маляр.
Про пільги та права родин — детально
Члени сім’ї зниклих безвісти або полонених військових мають право на соціальний захист. Зокрема за полоненими військовослужбовцями зберігається виплата грошового забезпечення. Тому родичі можуть його отримувати замість нього від дня захоплення в полон і до моменту завершення лікування, якщо в ньому є потреба, після звільнення з полону.
А для членів сімей зниклих безвісти можливе отримання виплат з моменту встановлення причин зникнення і за весь період його, якщо обставини зникнення є поважними. Аби оформити виплати, члену сім’ї потрібно подати заяву на ім’я командира військової частини. Виплати мають надаватися до повного з’ясування обставин захоплення в полон або визнання безвісти зниклими.
Додатково непрацездатні члени сім’ї, які були на утриманні зниклого, та його діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника. Для дітей зниклих безвісти й полонених передбачено позачерговий прийом у дитячі заклади за місцем проживання. Також для дітей, у яких один з батьків був військовослужбовцем та був визнаний судом безвісти зниклим при виконанні обов’язків військової служби, гарантоване зарахування поза конкурсом до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України. У Законі України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачені й інші пільги.
Наприклад, членам сімей військовослужбовців, які пропали безвісти під час виконання службово-бойових завдань, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги в жилих будинках усіх форм власності. Батьки військовослужбовців, які пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на безоплатний проїзд усіма видами міського транспорту, крім таксі, за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів за наявності відповідного посвідчення.
Ще члени таких сімей мають право на земельну ділянку та допомогу від органів місцевої влади в будівництві, якщо виявили бажання побудувати приватний будинок. Родичі зниклих безвісти мають право на безоплатне одержання в приватну власність жилого приміщення, яке вони займають у будинках державного житлового фонду та позачергове право на поліпшення житлових умов.
Алгоритм пошуку полонених й зниклих безвісти:
Якщо ваші рідні потрапили до ворожого полону, варто дотримуватися чіткого алгоритму дій, яке рекомендує українцям Національне інформаційне бюро (НІБ).
- Передусім слід зібрати всі можливі факти й докази, необхідні для розшуку людини.
- Повідомити до НІБ, у будь-який зручний для вас спосіб — зателефонувати на гарячу лінію за номером: 16-48 або ж (044) 287-81-65 чи скористатися чат-ботом, офіційно рекомендованим виключно Мінцифри України.
- Звернутися до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ за телефонами: (067) 650-83-32, (098) 087-36-01 або ж надіслати листа на електронну адресу: united.centre.ssu@gmail.com.
- Подати заяву до територіального підрозділу поліції. Зафіксувати реєстраційний номер заяви, а також забрати витяг із ЄРДС, де буде зазначено ПІБ слідчого. За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння у полон відкривається кримінальне провадження.
- Здати біологічний зразок для виведення ДНК-профілю для можливого подальшого їхнього порівняння. Зразки відбираються у біологічних батьків або дітей зниклої особи.
- Зв’язатися з СБУ, щоби дізнатися ПІБ слідчого, який веде досудове розслідування, для наступної взаємодії з ним.
- Розпочати вести «щоденник», у якому записувати всю важливу інформацію про полоненого, що будете отримувати надалі.
За інформацією Координаційного центру з надання правової допомоги.
Оксана Сергієнко - фахівчиня Коростенського МЦ з надання БВПД