ПРОБЛЕМИ ІЗ ЗОРОМ: ПРИЧИНИ ТА ПРОФІЛАКТИКА

Дата: 17.10.2022 18:01

Фото без описуЗа даними ВООЗ, у світі понад 280 мільйонів людей осіб страждають від порушень зору, 39 мільйонів з них – повністю сліпі.  Щороку кількість сліпих у світі зростає на один мільйон осіб. Кожні 5 секунд втрачає зір одна доросла людина, кожну хвилину --  одна дитина.

В Україні у 2017 році зареєстровано близько півтора мільйони  випадків захворювань очей, серед них -- понад 300 тисяч випадків серед дітей. Людей, які позбавлені можливості бачити від народження, або через хворобу -- нині в Україні 300 тисяч. Щороку в нашій державі:  інвалідами внаслідок вад зору визнають близько 12 тисяч осіб;  проводять 300 тисяч операцій із захворювання очей;   виявляють 150 тисяч дітей, що мають проблеми із зором.

За даними 2019 року,   на диспансерному обліку в Житомирській області з приводу глаукоми перебували майже 7100 чоловік, серед яких 400 осіб  -- абсолютно сліпих.

Найчастіше погіршення зору спостерігається в шкільному віці (короткозорість чи далекозорість) або після 40 років (глаукома, катаракта). Найбільша проблема – несвоєчасне звернення до лікарів. Найпоширеніші  причини порушення зору -- короткозорість,  далекозорість чи астигматизм — 43%; непрооперована катаракта — 33%; глаукома — 2%. Близько 65% усіх людей, які страждають від порушень зору  — це люди віком 50 років і старше.

Причини виникнення очних хвороб:

• хронічні захворювання;
  • діабет;
  • серцево-судинні захворювання;
  • вплив ультрафіолету;
  • куріння;
  • надмірна вага;
  • неповноцінне харчування;
  • відсутність фізичної активності.
  • генетичні передумови.

Як виявити проблеми із зором

Щоб діагностувати проблеми зору якомога раніше, здійснюють офтальмологічний скринінг. Лікар оцінює гостроту зору (візіометрія) та вимірює внутрішньоочний тиск (тонометрія.  Пацієнтам, старшим за 40 років, така процедура показана не рідше одного разу на три роки, а особам із групи ризику щодо глаукоми — щороку з 35-річного віку. Проте 80% усіх випадків порушень зору можливо попередити або вилікувати. Щоби вчасно запобігти погіршенню гостроти зору, слід регулярно проходити огляд у лікаря-офтальмолога, який допоможе виявити порушення та попередити ускладнення.

Як зберегти зір: 10 простих порад

1.Захищайте очі сонцезахисними окулярами. Ультрафіолет може сприяти розвитку катаракти та пошкодити рогівку ока. Найкраще придбати окуляри у спеціалізованому магазині.

2. Кидайте курити. Тютюновий дим погіршує зір, призводить до синдрому сухого ока та провокує  розвиток катаракти.

3. Слідкуйте за рівнем цукру в крові. Сильні перепади рівня цукру в крові можуть призвести до змін у кришталику, погіршення зору. Високі рівні цукру можуть бути симптомами діабету 2-го типу. Невчасне лікування діабету 2-го типу часто викликає такі ускладнення, як діабетична ретинопатія, глаукома та катаракта.

4. Обмежте вживання спиртного. Алкоголь зневоднює організм, а регулярне вживання алкоголю призводить до синдрому сухого ока. Великі дози алкоголю стають причиною токсичної амбліопії – суттєвого погіршення зору через вплив токсичних речовин.

5. Контролюйте артеріальний тиск. Підвищений рівень артеріального тиску може призвести до появи гіпертонічної ретинопатії (пошкодженню судин сітківки) та глаукоми. Гіпертонія в поєднанні з високим рівнем холестерину може спровокувати розрив судин ока та відшарування сітківки.

6. Регулярно обстежуйте очі. Зробіть відвідування офтальмолога звичкою: ця проста процедура дозволить вчасно надати допомогу та уникнути багатьох ускладнень. Виявлені на ранніх строках захворювання очей повністю лікуються.

7. Дотримуйтесь правил гігієни. Дбайте про чистоту, якщо користуєтеся окулярами чи лінзами. Завжди ретельно мийте руки перед тим, як одягати чи знімати свої контактні лінзи. Регулярно очищуйте окуляри антисептичними розчинами.

8. Слідкуйте за вагою. Надмірна вага чи ожиріння підвищують ризики розвитку діабету та інших хронічних захворювань, що в свою чергу може призвести до захворювань очей чи втрати зору.

9. Давайте очам відпочинок. Якщо ви проводите багато часу за комп’ютером або довгий час концентруєтеся на чомусь одному, ваші очі втомлюються. Пропонуємо вправу 20-20-20: кожні 20 хвилин переводьте погляд на 20 метрів вдалину на 20 секунд. Ця коротка вправа допоможе зменшити напругу очей.

10. Правильно харчуйтеся. До раціону харчування включіть  продукти, які покращують зір: зелень (особливо шпинат), капусту, рибу (джерело Омега-3 жирних кислот);

Фахівці ДУ «Житомирський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» нагадують, що здоров’я очей також залежить від стану організму в цілому.

Дотримуйтесь здорового способу життя і будьте здорові!

Відділ комунікації, організаційної та

інформаційно-роз’яснювальної роботи