ОБЕРЕЖНО: ПЕСТИЦИДИ!

Дата: 25.07.2022 11:15

Фото без описуСьогодні вирощування сільсько-господарських культур майже ніколи не обходиться без застосування засобів захисту рослин (пестицидів). Пестициди – токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів (внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкода матеріальним цінностям), а також гризунів, бур’янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб.

Пестициди широко використовуються як у великих та малих сільськогосподарських підприємствах, так і населенням у приватних садах та на городах. Пестициди, як всі інші хімічні речовини, потенційно шкідливі для здоров’я людини та навколишнього природного середовища. З метою мінімізації таких негативних наслідків проводиться державна реєстрація пестицидів та розробляються регламенти їх застосування, яких необхідно неухильно дотримуватись.

Санітарні вимоги щодо транспортування, зберігання та застосування пестицидів  викладені у Державних санітарних правилах 8.8.1.2.001-98, сфера діяльності яких поширюється на підприємства, установи, організації, приватні господарства і фізичних осіб.

При застосуванні пестицидів за допомогою наземних засобів механізації зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку населення повинна бути не менше 500 м при вентиляторному обприскуванні та не менше 300 м при штанговому обприскуванні і застосуванні гербіцидів (засобів для знищення бур’янів)  методом дощування. На земельних ділянках, що межують з зонами санітарного розриву, протягом доби забороняється проведення ручних робіт.

Відповідно до санітарних норм адміністрація господарств завчасно, але не менше ніж за дві доби до початку проведення кожної наземної хімічної обробки, повинна сповістити населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Всі роботи з пестицидами, в тому числі і на присадибних ділянках,  слід проводити до 10 години ранку і вечірні (18-22) години, оскільки при  високій температурі повітря та швидкому випаровуванні  навколишнє  середовище насичується  небезпечною  для  людини концентрацією  препаратів. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 град. С. Швидкість вітру не повинна перевищувати 3-4 м/с.

З метою профілактики гострих отруєнь пестицидами у побуті нагадуємо основні правила безпечного їх застосування на присадибних ділянках:

— купуйте  пестициди та  агрохімікати   тільки  у  дрібнофасованому вигляді з обов’язковою наявністю інструкції;

— не зберігайте і не заносьте пестициди у житлові приміщення,  в  місця  утримання  тварин та птиці;

— перед  використанням  препарату детально  ознайомтеся  з  інформацією  про  властивості, ступінь  токсичності, норму  витрат,  кратність застосування, допустимі  строки останньої обробки  перед  збиранням врожаю, строки виходу на оброблену пестицидом площу;

— обов’язково  повідомляйте власників  сусідніх ділянок  про термін проведення  обробки,  щоб вони   змогли прийняти необхідні заходи безпеки;

— на  час  обробки  щільно закривайте  вікна та  двері житлових будинків, приміщень для утримання домашніх тварин та птиці; не допускайте знаходження на ділянках, що обробляються, та поблизу них інших людей (особливо дітей), домашніх та сільськогосподарських тварин і птиці; захищайте джерела водопостачання (колодязі) від ненавмисного потрапляння в них пестициду;

— застосовуйте  засоби індивідуального захисту органів дихання – респіратори  або  марлеві  пов’язки, для запобігання потрапляння  на  шкіру – спеціальний одяг, що вкриває все тіло, гумові  рукавиці та чоботи, для  захисту  очей —  герметичні окуляри;

— не  допускайте  до роботи підлітків, хворих, вагітних  жінок  та  жінок, які годують дитину  грудним молоком;

—  за наявності вітру під час обробки рухайтесь спиною проти вітру;

—  не приймайте їжу, не пийте воду та напої, не куріть під час проведення обробки;

— по завершенню обробки негайно зніміть із себе одяг, взуття та інші засоби індивідуального захисту та прийміть душ; одяг замочіть у мильно-содовому розчині на
6-12 годин, після чого його необхідно 2-3 рази випрати в такому ж, але теплому розчині; рукавички та взуття промийте проточною водою за допомогою миючих засобів;

— не використовуйте  в  інших  цілях ємності  та  інший  інвентар, за допомогою  якого  здійснювалось  приготування  робочого розчину  та  застосування  пестицидів.

— проводьте  ручні  роботи  на  оброблених ділянках, де були застосовані пестициди, тільки  після  закінчення  терміну, зазначеного  на  упаковці  або  в  інструкції;

— не обробляйте пестицидами фруктові дерева та овочеві культури, якщо від  терміну останньої обробки до терміну їх вживання менше 20 днів, оскільки для більшості пестицидів, дозволених для роздрібного продажу населення, ці терміни становлять 20-30 днів;

— при попаданні пестицидів на шкіру обмийте уражену ділянку теплою водою з милом; при попаданні на слизові оболонки очей або рота – промийте великою кількістю води;

— у випадку появи симптомів отруєння після роботи з пестицидами негайно звертайтесь за медичною допомогою.

Пам’ятайте, що неправильне застосування пестицидів несе великі ризики для Вашого здоров’я та здоров’я оточуючих. Бережіть себе!!!

Відділ державного нагляду

за дотриманням санітарного